گروه عکاسان دوچرخه سوار

«گروه عکاسان دوچرخه‌سوار»
 در بهمن سال ۱۳۸۸ تشکیل شد.

اولین سفر داخلی این گروه در همان سال و با هدف عکاسی از زائران پیادهء حضرت امام رضا (ع)  که برای زیارت آن حضرت در شب شهادت ایشان،  با پای پیاده از شهرهای شمالی به سمت مشهد می‌آیند، انجام شد. در این سفر هشت روزه، گروه با طی مسیر مشهد ـ گرگان با دوچرخه از زائرین پیاده مجموعه عکس و مستند تصویری تهیه کرد. 
 سفرنامهء این سفر هشت روزه که در یک وبلاگ به صورت روزانه منتشر می‌شد مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت و همین سفرنامه ( نوشته حمید سلطان آبادیان ) در هفدهمین جشنواره بین المللی مطبوعات ( آبان ۱۳۸۹) در بخش گزارش استانی، مقام اول را در کشور کسب نمود.


گروه عکاسان دوچرخه سوار بعد از این سفر، سفرهای متعددی را با دوچرخه در داخل کشور انجام داد.
 اولین سفر خارجی این گروه در اسفند ۱۳۸۹ به کشورهای ترکیه و سوریه بود. این سفر بیست روزه، اولین گام برای اجرای طرح‌های بزرگتری بود که این گروه درصدد انجام آن بود.


طرح « درمسیر ابریشم » که با هدف طی نمودن کشورهای آسیایی با دوچرخه، در مدت زمان یکسال برنامه ریزی شده بود اولین طرحِ بلند مدت خارجیِ این گروه بود که با حمایت مادی و معنوی «حوزه هنری خراسان رضوی» ، «سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی» و «شهرداری مشهد» انجام شد.

هدف این سفر یکساله رساندن پیام صلح و دوستی مردم ایران به کشورهای مسیر، تهیه عکس و فیلم ازتاثیر فرهنگ و معماری ایرانی ـ اسلامی  درکشورهای مسیرِ جاده ابریشم و مردم‌نگاری در این کشورها بود. در دی‌ماه ۱۳۹۰ این سفر آغاز شد و پس از عبور از  کشورهای هند، بنگلادش، تایلند، مالزی، اندونزی، چین، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان ، ازبکستان و ترکمنستان، درمدت سیصد و شصت و پنج روز، در دی ماه ۱۳۹۱ با ورود به ایران از طریق مرز سرخس، به پایان رسید.